اخبار استان

دستگیری شکارچی غیر مجاز قبل از تعدی به جان پرندگان وحشی در سقز

دستگیری شکارچی غیر مجاز قبل از تعدی به جان پرندگان وحشی در سقز

حضور مستمر و به موقع یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سقز موجب شد که شکارچی غیر مجاز قبل از اقدام به شکار در زیستگاه های شهرستان سقز شناسایی و در دام آزمندی خود گرفتار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان، سرپرست شهرستان سقز گفت: مأمورین یگان حفاظت با حضور مستمر و به موقع خود، یک شکارچی غیر مجاز را قبل از شروع به شکار که قصد شکار پرندگان وحشی در زیستگاه عصر آباد را داشت، شناسایی و دستگیر کرد.
فرهاد سیف پناهی گفت: این متخلف در حال تیر اندازی به پرندگان وحشی منطقه بود که با هوشیاری و رصد کامل محیط بانان در یک پایش غافلگیری دستگیر و یک قبضه اسلحه شکاری تک لول ویک عدد فشنگ از وی کشف و توقیف شد.
 وی تصریح کرد: شکار و حتی اقدام به شروع به شکار در زیستگاههای حیات وحش و منطقه حفاظت شده جرم است و طبق قانون شکار و صید متخلفان تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته و مجازات می شوند.
وی افزود: توسط واحد حقوقی موارد فوق صورتجلسه گردید و فرد خاطی برای انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.
پرندگان گروه عظیمی از جانوران مهره دار را تشکیل می دهند و تقریباً از 8700 گونه پرنده شناخته شده در جهان، 491 گونه آن در ایران شناسایی شده است. پرندگان دارای ارزشهای فراوانی در طبیعت هستند که قطعاً حذف آنها باعث از بین رفتن بسیاری از گیاهان و موجودات دیگر می شود؛ تنها با توجه به نقش پرندگان در طبیعت است که می توان به ارزش وجودی و اهمیت واقعی آن پی برد. پرندگان علاوه بر دانه خواری و کنترل علفهای هرز، ناقلین بیماریها و بسیاری از حشرات مضر را نیز کنترل می کنند.

 
بيشتر
سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گرامی باد