اخبار برگزیده

در بزرگداشت پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر: محیط بان تالاب بین المللی زریوار به عنوان محیط بان برتر تالابی کشور معرفی و از وی تقدیر شد

در بزرگداشت پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر: محیط بان تالاب بین المللی زریوار به عنوان محیط بان برتر تالابی کشور معرفی و از وی تقدیر شد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان؛ بزرگداشت پنجاهمين سالگرد انعقاد کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالاب ها، با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئيس جمهور و رئیس ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور، دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها، مدیر عمران ملل متحد در ایران، رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران و متخصصان داخلی و خارجی، سه شنبه 28 بهمن ماه جاري (به صورت حضوری و آنلاین) در سالن همايش هاي بين المللي اين سازمان با رعايت پروتكل هاي بهداشتی برگزار شد که بیش از صدها نفر بصورت آنلاین در این مراسم حضور داشتند .
در مراسم سالگرد یاد شده معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حراست از تالاب ها در دولت تدبیر و  امید،  اظهار کرد: حداکثر استفاده از آب های تجدید پذیر تالاب ها در جهان و به ویژه در ایران در شرایط مناسبی نیستند و باتوجه به اینکه در ایران نیز در سه دهه گذشته سیاست های توسعه پایدار مورد توجه نبوده است و بهره برداری بیش از حد از منابع آب، محیط زیست و تالاب ها را با خطر جدی مواجه کرده است.
عیسی کلانتری خاطرنشان کرد: کنوانسیون رامسر 50 سال پیش برای حفاظت و حمایت از تالاب های جهان در شهر رامسر منعقد شد. تالاب ها در دنیا قلب اکوسیستم هاست و تالاب ها در ایران به دو دلیل از شرایط خوبی برخوردار نیستند؛ نخست اینکه به توسعه پایدار توجه نشده و با مصرف بیش از حد آب و توسعه نامتوازن روبرو هستیم؛ دوم اینکه تغییر اقلیم بر حیات تالاب ها تاثیرگذاشته است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشاهده نشت زمین در مناطق مختلف کشور تصریح کرد: مشکل جدی تالاب ها و منابع آبی ما، استفاده بیش از حد از منابع آب است. در دولت دوازدهم تلاش کردیم تا حقابه تالاب ها تعیین شود و با توجه به اهمیتی که داده شده امید است بتوانیم از نابودی تالاب ها جلوگیری کنیم و تالاب ها دوباره احیاء شوند.
معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی و مدیریت تالاب‌های کشور استفاده از ظرفیت‌های مردمی و فرهنگی و اجتماعی را راهکاری موثر برای حفاظت از محیط زیست دانست.
اسحاق جهانگیری در مراسم پنجاهمین سالگرد معاهده رامسر و روز جهانی تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش و جایگاه مهم تالاب‌ها در زندگی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت جامعه گفت: تالاب‌ها با کارکرد‌های مهمی که دارند، همواره مورد توجه هستند.
وی با اشاره به اختصاص بودجه‌های مناسب برای احیای تالاب‌ها افزود: تالاب‌ها از مهم ترین اکوسیستم‌های زمین هستند که به طور مستقیم در زندگی بشر تاثیرگذار هستند و متاسفانه شاهد تخریب این منابع ارزشمند هستیم، لذا تخصیص آب زیست محیطی برای تالاب ها از نظر اهمیت در ردیف آب شرب قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت توجه به نقش مردم و نخبگان فرهنگی اجتماعی افزود: برای حل مشکلات محیط زیست کشور باید باور عمومی مردم را در حفاظت از محیط زیست تقویت کند و این کار با مشارکت مردم و همه گروه‌ها امکان پذیر است.
در این مراسم جوایز قهرمان تالاب و محیط بان تالابی اهدا شد و محیط بان خدوم کمال تاب  (محیط بان تالاب بین المللی زریوار)  به عنوان محیط بان برتر و برگزیده تالابی کشور معرفی شد.
تالاب بین المللی، زیبا و منحصر به فرد زریوار(زریبار) در بهمن ماه سال 1397 شمسی برابر روزنامه رسمی شماره 2369 کشور، به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین الملی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد