اخبار برگزیده

منابع آبی استان کردستان زیستگاه های مناسبی  برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می باشد

منابع آبی استان کردستان زیستگاه های مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی می باشد

پرندگان مهاجر هر ساله با آغاز فصل سرما از نقاط سردسیر قطب شمال همچون سیبری در روسیه به سمت نقاط گرمسیر در قطب جنوب کوچ می کنند و کشور ایران هم با دارا بودن شرایط مناسب آب و هوایی، مأوای این پرندگان است و استان کردستان نیز در مسیر مهاجرت پرندگان با داشتن زیستگاه ها و منابع آبی متنوع و فراوان، مأمن مناسبی برای پذیرای این پرندگان در چندماه از سال بوده و ضمن استراحت و ذخیره انرژی به راه خود ادامه می دهند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان؛ فریبا رضائی بیان کرد: پرندگان آبزي و كنار آبزي  مهاجر با آغاز فصل پاييز و پايين آمدن دماي هوا و شروع سرما در عرض هاي جغرافيايي بالاتر، به سمت عرض هاي جغرافيايي پايين تر مهاجرت می کنند و منابع آبي كردستان هم در مسير مهاجرت اين پرندگان پذيراي دسته هاي بزرگي از آنها است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: تالاب بین المللی زريوار و سدهاي كردستان از جمله وحدت و آزاد سنندج، شهيدكاظمي سقز، گلباغ بيجار، گاوشان كامياران و سنگ سیاه قروه، قوچم دهگلان و سیازاغ دیواندره مهمترين منابع آبي كردستان بوده و گونه های مختلف پرندگان مانند: فلامينگو، لك لك ها، باكلان ها،کاکایی ها، جغدها، ماهي خورك ها، سسك ها، چرخ ريسك ها، عقاب ماهي گير، حواصيل خاكستري و سفيد، درناي معمولي، پليكان، اردک سياه كاكل و قو نيز از جمله مهمانان اين منابع آبي است.
وی اظهار داشت: دي ماه سال 1398 در مجموع حدود 14 هزار قطعه پرنده از ميان 19 خانواده پرندگان از جمله كشيم ها، باكلان ها، پرستوي دريايي، حواصيل ها، لك لك ها، مرغابي ها و قوش ها با 61 گونه شمارش شده است.
به گفته وي، پروانه شكار پرندگان آبزي تا كنون در استان صادر نشده و اين ممنوعيت تا اطلاع ثانوي ادامه دارد و ضروری است که شكارچيان براي جلوگيري از انتقال بيماري و رعايت قانون از هر گونه شكار و صید غير مجاز خودداري كنند.
وي افزود: يگان حفاظت اداره كل محيط زيست استان بصورت شبانه روزي منابع آبي را مورد پايش قرارداده ودر صورت برخورد با هرگونه تخلف شكار و صيد طبق قانون برخورد و متخلفين را به مراجع قانوني معرفي مي كند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان خاطر نشان کرد: تالاب زريوار از مهمترين منابع آبي و يكي از زيستگاه هاي مهم استان براي زیست پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي است و بهشت پرندگان و از امن ترين زيستگاه ها براي پرندگان محسوب مي شود.
رضائی با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز تعداد هفت هزار و 820  قطعه پرنده با 52 گونه مختلف پرنده در تالاب بین المللی زریوار سرشماري شده كه داراي بيشترين تنوع و جمعيت پرندگان مهاجر در استان بوده است خاطر نشان کرد: بيشترين حضور پرندگان با 14 گونه متعلق به خانواده مرغابي ها خوتكا، اردک سرسبز، اردك مرمري، سرحنايي، بلوطي، سياه كاكل، مرگوس سفيد، غاز خاكستري، فيلوش، اردك نوك پهن، گيلار، تنجه، آنقوت و اردك ارده ای بود.
مطالعه نحوه زندگی پرندگان مهاجر، تعیین مسیر مهاجرت، زیبا شناختی برای منطقه مورد مهاجرت و آشنایی مردم با این پرندگان و کمک به اکوتوریسم در مناطق یاد شده از اهمیت حضور و مهاجرت پرندگان به شمار می‌آید.

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد