اخبار برگزیده

مشارت همگانی برای حفاظت از لایه ازن و اُزُن برای زندگی

مشارت همگانی برای حفاظت از لایه ازن و اُزُن برای زندگی

روز جهانی حفاظت از لایه اُزُن شاید در مقایسه با بسیاری از رویدادهای بین المللی تاریخچه چندان طولانی نداشته باشد؛ در سال 1994 کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل پذیرفتند تا روزی را برای حفاظت از لایه اُزُن نام گذاری کنند؛ بدین ترتیب در سال جاری روز 16 سپتامبر را با شعار 35 سال تلاش برای حفاظت از لایه اوزنبه عنوان روز جهانی لایه اُزُن تعیین کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان مدیرکل این اداره گفت: لایه اُزُن اهمیت بالایی دارد و حیات بر روی کره زمین وابسته به این لایه است چرا که پس از برخورد اشعه های فرابنفش خورشید به این لایه، مولکول ازُن شکسته شده و اکسیژن تولید می شود و اشعه فرابنفش را به اشعه مادون قرمز تبدیل می کند که برای زمین مفید است.
فریبا رضایی خاطر نشان کرد: مولکول اُزُن ناپایدار است و اگر لایه ازُن از بین برود زندگی از کره زمین رخت برخواهد بست چون با از بین رفتن لایه حیاتی اُزُن، نسل بشری، پوشش گیاهی و حیات جانوری در مدت کوتاهی به صورت اسفباری منقرض خواهد شد.
وی ضمن ابراز نگرانی هشدار داد: در حال حاضر که این لایه آسیب دیده است و تشعشعات ماورای بنفش که به زمین می رسد شدت یافته و این مسأله باعث ایجاد سرطانهای پوست، تضعیف مکانیزم دفاعی و ایمنی بدن انسان و همچنین ایجاد آب مروارید شده است؛ علاوه بر آن به علت آسیب دیدن لایه ازن کل نظام زیست محیطی در سراسر پهنه گیتی دچار ناهماهنگی و عدم توازن جدی و فزاینده شده است .
وی ادامه داد: همچنین تخریب و سوراخ شدن لایه ازُن باعث عبور غیر قابل کنترل تابش اشعه فرابنفش خورشیدی می شود که سبب افزایش دمای زمین و ذوب یخهای قطبی و افزایش آب دریاها شده که در نهایت به زیر آب رفتن خشکیها می انجامد و نیز موجب سوختگی پوست، سرطان پوست و بیماریهای چشمی و همچنین وارد آمدن خسارت عمده به جانوران و گیاهان می شود و بالاخره باعث انقراض زندگی عام موجودات می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در پایان افزود: مشارکت همگانی برای حفظ محیط زیست و اجزای آن بویژه حفظ لایه اُزُن ضروری است و استفاده از عینک های آفتابی ضد اشعه B-uv، کلاه های لبه دار و پوشش کامل بدن به عنوان کارهای حفاظتی در برابر تابش فرابنفش خورشید که مردم بایستی انجام دهند توصیه می شود.

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد