اخبار برگزیده

پیام مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان به مناسبت روز پاکسازی جهان

پیام مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان به مناسبت روز پاکسازی جهان

متن پیام بدین شرح است: «16 سپتامبر مصادف با 26 شهریور در سال جاری بنام روز پاکسازی جهان نام گذاری شده است؛ در این روز بسیاری از مردم دنیا از جمله مردم ایران در قالب رویدادی بین المللی به پاکسازی زمین از زباله می پردازند.
زمین به مانند مادری همیشگی است که برای هر موجود زنده ای در طول عمر، او را پرورش، تغذیه و درمان می کند و خداوند مهربان، زمین را به‌عنوان ودیعه و میراث مشترک در اختیار بشریت قرار داده است تا با استقرار بر روی آن،‌ بتواند از مواهب طبیعی و سرشار آن بهره جسته و با رسیدن به آرامش، ثبات و امنیت؛ در زندگی صلح‌آمیز با طبیعت و محیط زیست خود فعالیت داشته باشد.
با این حال ناآگاهی، غفلت، عدم استفاده صحیح و اصولی از منابع زمین و گاهی سودجویی و استخراج خارج از ظرفیت  بزرگ‌ترین مانع بر سر راه بهره‌مندی صحیح از منابع طبیعی موجود در این کره خاکی شده و عده‌ای از انسان‌ها با ناسپاسی و جسارت، زمین را زباله‌دان فرض کرده و با رهاکردن مواد و اجسام زائد و زباله‌های تولیدی، محیط زیست خود را آلوده می‌کنند.
لذا بر ماست تا با ایجاد و توسعه آگاهی‌ها و ترویج فرهنگ سپاسگزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن، حس مسؤولیت‌پذیری عمومی شهروندان در قبال طبیعت و محیط زیست را برانگیخته و با عزم عمومی در تعهدات خود در برابر زمین تجدید نظر کنیم.
این پروژە حرکتی جهانی است که به منظور ارتباط با مردم در تمام گوشه و کنار جهان و برای پاکسازی از آلودگی های زیست محیطی ساخته ی دست بشر تلاش می‌کند و با ایجاد ارزش‌هایی چون احساس مسؤولیت و همکاری در ایجاد تغییرات مثبت و چشم اندازهای مؤثر محیطی برای آینده فعالیت می‌کند و هدف از افزایش آگاهی و اطلاعات مردم دستیابی به سیاره ای تمیز و عاری از هرگونه آلودگی است. این پروژه اولین بار در کشور استونی در سال 2008 با محوریت جایگزین کردن مواد چندبار مصرف و قابل بازیافت به جای مواد و ظروف یک بار مصرف کلید خورد.
ایران در سال ۲۰۱٥ عضو این پروژه شد و هرساله در این روز تمامی دوستداران طبیعت به پاکسازی طبیعت اطراف خود  اقدام می کنند.
بدینوسیله با تبریک این روز از تمامی دوستداران محیط زیست تقدیر و تشکر می شود و امید است با حضور احاد مردم و اتفاقی جمعی به سوی زمینی پاک قدم برداشته شود.»

                                                     فریبا رضایی
                                                             مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد