اخبار برگزیده

دکتر جهانگیری در نشست تخصصی با مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط زیست: حفاظت از محیط زیست با حیات جامعه امروز و فردا مرتبط است و نباید هیچ طرح بزرگ عمرانی، صنعتی  و تولیدی بدون ارزیابی های زیست محیطی اجرا شود

دکتر جهانگیری در نشست تخصصی با مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط زیست: حفاظت از محیط زیست با حیات جامعه امروز و فردا مرتبط است و نباید هیچ طرح بزرگ عمرانی، صنعتی و تولیدی بدون ارزیابی های زیست محیطی اجرا شود

معاون اول رییس جمهور در نشست با مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت محیط زیست بویژه در توسعه پایدار، همه‌جانبه، موزون و متوازن در کشور گفت: حفاظت از محیط زیست یک مسؤولیت بخشی و محدود به دولت نیست؛ بلکه یک مسئله بنیادی و مرتبط با نهادها و اقشار مختلف مردم و یک دغدغه ملی است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه هیچ طرح بزرگ عمرانی در کشور نباید بدون ارزیابی های زیست محیطی اجرا شود، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر این موضع محکم پافشاری کند و اگر طرحی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی ارزیابی زیست محیطی ندارد از همان ابتدا مانع از شروع اجرای طرح شود.
وی با بیان اینکه مسئله محیط زیست از جمله مسائل بنیادین و ابرچالش‌های توسعه پایدار است،‌ اظهار داشت: اگر چه در شرایط کنونی کشور با مسائل و مشکلات اقتصادی و تحریم ها روبه‌روست اما همه اینها نمی‌تواند از اهمیت و اولویت مسائل محیط زیست برای امروز و آینده ایران بکاهد.
وی با اشاره به اینکه امروز می‌توان به وضوح دید که محیط زیست و مسایل مرتبط با آن چند وجهی است، تصریح کرد: نمی توان از تاثیر مسایل زیست محیطی نظیر تغییرات اقلیمی یا خشکسالی‌های موضعی و خشک شدن منابع آبی و تالاب ها و یا گسترش ریزگردها در برخی استان‌ها در حوزه های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی چشم پوشید.
دکتر جهانگیری گفت: اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را به عنوان دارایی مشترک نسل امروز و فردا یک وظیفه همگانی می‌داند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه تخریب ها و تهدیدات زیست محیطی چالش بزرگی پیش روی کشور است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در عین اینکه با قاطعیت از مسایل زیست محیطی حفاظت می کند باید تسهیل گر توسعه کشور نیز باشد.

وی  در ادامه سخنانش از پیگیری ها و دقت نظر دکتر کلانتری در مباحث زیست محیطی کشور بیان کرد: عملیات به موقع ورود و ارائه گزارش های مناسب و سر وقت به گرفتن تصمیمات صحیح کمک می کند که ریاست سازمان محیط زیست در این زمینه ها بسیار به موقع عمل میکند که جای تقدیر دارد.
دکتر جهانگیری با اشاره به تأکید رییس سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر اینکه باید از تولید خودروهایی که استاندارد یورو 5 ندارند جلوگیری شود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از این موضع خود کوتاه نیاید و بر این موضوع پافشاری کند و دولت نیز حمایت خواهد کرد.

وی خطاب به مدیران سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایستادگی جواب می دهد پس باید حرفتان را محکم بزنید و فرصت دهید تا کارخانه هایی که آلایندگی دارند در مدت زمان مشخص وضعیت خود را اصلاح کنند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع دریاچه ارومیه اشاره و خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده، اگر مدیری با انگیزه و جدی پای کار باشد هر کاری را می توان عملیاتی کرد که در این زمینه آقای کلانتری به عنوان دبیر ستاد احیاء دریاچه ارومیه با انگیزه و جدیت برنامه ها را پیگیری کرد و امروز شاهد احیاء این دریاچه هستیم.

وی با اشاره به پیشنهادهای مطرح شده مبنی بر تشکیل ستاد احیاء جنگل های زاگرس گفت: با کلیات این موضوع موافق هستم البته لازم است سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگی های لازم را با وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص انجام دهد و پیشنهاد نهایی را به دولت ارائه کند.
وی افزود: در جریان این آتش سوزی ها برخی جوانان برای اطفاء حریق اقدام کردند و جان خود را از دست دادند که بسیار تلخ و دردآور بود و این پیام را در بر داشت که مردم نسبت به سرمایه های کشور حساسیت ویژه ای دارند.
وی از سازمان حفاظت از محیط زیست خواست موضوع پسماندها را با جدیت دنبال کند و برای حل این مشکل برنامه و پیشنهاد مشخصی ارائه دهد تا در یک دوره زمانی مشخص بتوانیم این مشکل را در کشور حل و فصل کنیم.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با قدردانی از تلاش ها و زحمات محیط بانان و محیط یاران گفت: رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با هماهنگی با رییس سازمان امور اداری و استخدامی نسبت به رفع دغدغه کمبود امکانات محیط بانان در کشور اقدام کند.


 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد