اخبار برگزیده

پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان موجب کنترل آلودگی هوا ی سنندج با توزیع بنزین یورو 4 شد

پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان موجب کنترل آلودگی هوا ی سنندج با توزیع بنزین یورو 4 شد

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: توزیع بنزین یورو ۴ و مصرف این نوع سوخت در خودروها و همچنین اجرای طرح پیاده راه خیابان فردوسی از جمله اقدامات مؤثر در راستای کاهش آلودگی هوای شهر سنندج است.
اقبال حمیدی با اشاره به اینکه توزیع بنزین یورو ۴ از هفته گذشته در سنندج آغاز شده است، اظهار داشت: براساس قانون هوای پاک توزیع بنزین یورو ۴ در هشت کلان شهر کشور بدلیل وجود ترافیک و جمعیت زیاد آنها الزامی و اجرایی شد.
وی با اشاره به اینکه سنندج در تابستان سال گذشته بعد از تهران، آلوده ترین شهر کشور بود، اضافه کرد: یکی از دلایل آلودگی هوای سنندج افزایش بیش از حد گاز اوزن آن هم به علت وجود خودروهای فرسوده است که بدلیل وجود توپوگرافی خاص شهر و نبود جریان هوا در برخی روزهای سال میزان ماندگاری آن افزایش می یابد.
 معاون نظارت و پایش اداره این اداره کل افزود: مکاتباتی با استانداری و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کردستان برای کاهش میزان آلودگی هوای سنندج انجام دادیم که با تلاش مسؤولان استان از هفته گذشته توزیع بنزین یورو ۴ در جایگاههای عرضه سوخت آغاز شده است.
 حمیدی توزیع این نوع بنزین را اقدام ارزشمند و مؤثری برای کاهش آلودگی هوای سنندج خواند و یادآور شد: میزان گوگود در بنزین یورو ۴ زیر50ppm(واحد در میلیون) بود در حالیکه این رقم در بنزین معمولی بیش از350ppm است.
وی با اشاره به اینکه میزان بنزن در بنزین یورو ۴ کمتر از ۲ دهم درصد و این میزان در بنزین معمولی چهار تا پنج درصد است، گفت: گزارش تاثیرات مصرف بنزین یورو 4 در کاهش میزان آلودگی هوای سنندج، ۲ تا سه ماه آینده با بررسی و ارائه آمار دقیق به اطلاع شهروندان فهیم می رسد.
وی خاطرنشان کرد: در سه ماه نخست سال جاری بر اساس اخذ میانگین داده های 24 ساعته ایستگاه پایش هواشناسی سنندج، وضعیت هوای استان در 80 روز پاک و در 13 روز هم قابل قبول بوده است.

 
بيشتر
سال جهش تولید گرامی باد